فلدسپات سدیک معدن دوران ریحان زنجان

فلدسپات (Feldspare)

فلدسپات ها کانیهای آذرین هستند که نسبتاً در طبیعت به فراوانی یافت میشوند که مصارف متعددی در صنایع کاشی و سرامیک و شیشه سازی دارند و یکی از مشهورترین گدازآورها در صنعت سرامیک میباشند ، که اغلب به رنگ سفید و جلای شیشه ای هستند . هر قدر ناخالصی هائی  مثل آهن ، میکا و کوارتز کمتر باشند مقبولیت و مرغوبیت آنها در صنعت بیشتر است . وجود ناخالصی در فلدسپات رنگ آنرا کدر و مخدوش میکند ، بالاخص در ساخت لعابهای کاشی هر قدر ناخالصی کمتر باشد بهتر است .

فلدسپات ها تقریبا به سه صورت در طبیعت یافت میشود :

1-فلدسپاتهای سدیک

2-فلدسپاتهای پتاسیک

3-فلدسپاتهای کلسیک

فلدسپاتهای سدیک و پتاسیک بیشتر از فلدسپاتهای کلسیک یافت میشوند و مورد استفاده قرار میگیرند.

بیشتر مصارف صنعتی از انواع فلدسپاتهای پتاسیک و سدیک هستند . از میان این دو نوع فلدسپات ، فلدسپاتهای پتاسیک کمیابتر از فلدسپاتهای سدیک هستند و مصارف خاص خود را دارند بالاخص در ساخت چینی های مظروف و در ترکیبات مینای دندان ، لعابهای سرامیکی ، الکترودها و…

البته اغلب مصارف صنعتی فلدسپات پتاس و سدیک یکی هستند صرفاً در پاره ای موارد خاص مشتری به دنبال نوع خاصی از فلدسپات میگردد که ممکن است خواهان فلدسپات پتاس و یا فلدسپات سدیک به طور خاص باشد . این نوع فلدسپاتها هم مصارف مشترک دارند و هم اینکه به صورت خاص میتوانند به کار گرفته شوند.همچنین مصرف فلدسپات سدیک بیشتر از فلدسپات پتاس است .

معدن فلدسپات سدیک دوران:

این معدن در کیلومتر 14 جاده زنجان به بیجار و در کنار روستاهای دوران و ریحان قرار گرفته است . شرکت تعاونی معدنی مجتمع اکتشاف زنجان از سال 1370بهره برداری از این معدن را به دست آورده است و فعلا هم مشغول استخراج و فروش آن ماده معدنی است.

فلدسپات سدیک معدن دوران و ریحان دارای ذخایر بسیار فراوان است ، به نحوی که این شرکت بیش از سی سال است که از آن در حال بهره برداری است و همچنان ادامه دارد. محصول فلدسپات سدیک بدست آمده از این معدن به صورت شکری و سفید رنگ است به نحوی که در هوای آفتابی بدون عینک نمیتوان به آن خیره شد . ناخالصی آن بسیار کم و مقدار آهن آنهم در حد صدم درصد است. کارخانجات فراوانی در طی این سالها جزء مصرف کنندگان این فلدسپات بوده اند که اغلب برای بدنه کاشی و سرامیک و کاشیهای گرانیتی استفاده میشود. نام گرانیتهای دوران که در مرجع کتابهای معدنی به آن اشاره شده از همین روستا و همین معدن است .

محصول استخراجی از این معدن به طور خدادادی شکری و ریز دانه است و نیازی به هزینه سنگ شکن ندارد و مستقیماً میتوان در بال میل تر و دیگر جاها که قرار باشد میکرونیزه شود مستقیماً بدون سنگ شکن که ممکن است آلوده هم شود مورد استفاده قرار گیرد.

کارخانجات کاشی سرامیک و لعاب کاشی در سرتاسر ایران از این فلدسپات استفاده کرده اند و میکنند . شرکتهای معتبری چون کاشی مرجان ، سینا کاشی ، کاشی زهره کاشمر ، کاشی پارس ، کارخانه پودر ستبران و دهها مورد دیگر.

باستحضار بازدیدکنندگان محترم میرساند که دست اندر کاران این شرکت عمداً نخواستند که موارد بسیار فنی و علمی دانشگاهی را در این مقوله بیاورند چون برای محققین و دانشجویان عزیز منابع علمی فراوانی در کتابها و اینترنت وجود دارد که راساً میتوانند مراجعه نمایند . در این سایت آنچه که ملموس بازار و مورد پسند مشتری و مصرف کننده است آورده شده است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *