کائولن معدن آسمانبلاغی

کائولن یک نوع ماده معدنی است که از خانواده رس هاست با فر مول شیمیایی Al2Si2O5(OH)4 که به خاطر قدمت استفاده از آن در چین و محل قرار گرفتن آن در منطقه ای بنام (Kao-Ling)   بنام کائولین معروف شده است .

این ماده معدنی غالباً سفید رنگ است لکن به جهت همجوار بودن با عناصر دیگر مثل آهن در رنگهای قرمز و قهوه ای و زرد هم دیده میشود . جلای آن مرواریدی صدفی تا خاکی نوسان دارد. این شرکت قصد توضیح علمی و تحقیقاتی در مورد کائولن را ندارد ، زیرا منابع فراوانی وجود دارد که دانشجویان یا آنهایی که به دنبال فراگیری تخصصی تر این ماده معدنی هستند میتوانند به آنها مراجعه نمایند ، لکن به اختصار به استحضار بازدید کننده محترم سایت میرسانیم که کائولن بر حسب کیفیت مصارف گوناگونی دارد به طور مثال :

1-صنعت کاغذ سازی که از کائولن های سفید به صورت پودرهای میکرونیزه در تولید آن استفاده میشود.

2-صنعت کاشی و سرامیک

3-در صنایع آرایشی و بهداشتی

4-در عایقهای صنعتی

5-در رنگ سازی

6-در تولید کرم های محافظت پوست

7-در صنعت رنگ سازی و نسوزهاو همچنین به عنوان پرکننده و دهها موارد دیگر کاربرد دارد.

معدن کائولن آسمانبلاغی:

معدن کائولن آسمانبلاغی در استان آذربایجانغربی و در حوزه استحفاظی شهرستان تکاب واقع گردیده است . راه دسترسی به این معدن از طرف آذربایجانغربی و شهر تکاب  امکان پذیر میباشد ، لکن مسیر راحتتر از زنجان و از طریق جاده بیجار میباشد.

این معدن در سال 1380 هجری شمسی توسط یکی از همکاران این شرکت بنام مهدی پیرویان کشف و پس از آزمایشات فراوان و تحقیقات اولیه و انجام کلیه مراحل قانونی در سال 1384 پروانه بهره برداری آن اخذ و بمرور و در طی سالیان بعد نسبت به تجهیز و استخراج و فروش آن اقدام گردیده است .

اغلب مصرف کنندگان این ماده معدنی خاص شرکتهای تولیدی کاشی و سرامیک میباشند و گاهاً برای لعاب و درجات پائین آن برای تولید آجرهای نسوز و موارد مشابه استفاده  میگردد.شرکتهای بزرگ تولیدی کاشی و سرامیک از مشتریان این کائولن هستند .

به خاطر ضریب پایین این ماده معدنی و استحکام و مقاومتی که در تولید کاشی و سرامیک چینی بهداشتی دارد، اغلب تولیدکنندگان کاشی علاقمندند که از این کائولن مصرف نمایند ، علیرغم بیش از هزار کیلومتر مسافت این معدن تا مراکز تولید کاشی کماکان مشتریان طرفدار استفاده از این کائولن در بدنه اصلی کاشی و سرامیک تولیدی خود هستند. شرکتهای معروف و آنهایی که کاشی های اسلب و درجه یک تولید میکنند به دنبال استفاده از این ماده معدنی خاص هستند. عده ای از مصرف کنندگان و کارشناسان سرامیک اعتقاد دارند که این ماده معدنی شبیه بال کلی (Ballclay) است و مقدار زیادی از خواص بال کلی را دارد. به همین خاطر است که مصرف کنندگان به محض استفاده اولیه از این محصول حاضر نیستند خط تولیدی خود را تعویض نمایند و بدین جهت این شرکت افتخار دارد که مشتریان دائمی و همیشگی و سنتی دارد که به طور مستمر و پیوسته و در طول سال هزاران تن کائولن از معدن آسمانبلاغی برای چنین مشتریانی ارسال میشود.

معدن آسمانبلاغی

مشخصات ماده معدنی

نام محصول کائولن
کد محصول ASR1-ASR2-ASR3-ASZ
کیفیت از ممتاز تا درجه 2
آنالیز شیمیایی و فیزیکی و تست های آزمایشگاهی
جنس ماده از لحاظ سختی 2 تا 3
دمای ذوب 1160تا 1180
مقدار رطوبت ماده از 10 تا 15 درصد
تصویر ماده معدنی
مزایا شفافیت رنگ – دمای پایین نقطه ذوب و…
مشتریان کارخانجات کاشی سرامیک – چینی بهداشتی – مظروف و لاستیک سازی
دانه بندی یک تا ده میلیمتر
قابلیت مش سازی تا رنج از 100 تا 400 مش
ابعاد اصلی بیشتر کلوخه ها 5 تا 20 سانتیمتر

 

معدن آسمانبلاغی  و مشخصات آن
مقدار ذخیره معدن 1000000 تن
مساحت محدوده اکتشافی 1.877 کیلومتر مربع
سال اکتشاف 14/8/1384
شماره گواهی اکتشاف 25725/110
سال بهره برداری 1395
مدت زمان بهره برداری 25 سال
شماره مجوز بهره برداری 56201/110
شرکت بهره بردار شرکت صنعتی معدنی زنجان زرافشان
موقعیت جغرافیایی معدن:شامل موارد محدوده 6 ضلعی به مساحت 1.877 کیلومتر مربع واقع در استان آذربایجانغربی شهرستان تکاب بخش مرکزی دهستان انصارآبادی آسمانبلاغی جاده اصلی جاده تکاب جاده فرعی روستای آسمانبلاغی
تعرفه کالا
گواهی نامه ها و استانداردها
درجه بندی مواد از لحاظ کیفیت

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *